ZAPYTAJ EKSPERTA

Uwaga!

Wszystkie treści prezentowane przez naszych ekspertów mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić terapii zalecanej podczas bezpośrednich porad, wizyt i konsultacji  lekarskich.

Co to jest trądzik?

Jest to choroba skóry, której początek zwykle następuje w okresie dojrzewania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych (nadmiernej stymulacji androgenowej) dochodzi do znacznego pobudzenia czynności gruczołów łojowych (łojotoku). Trądzik charakteryzuje się występowaniem na skórze zaskórników otwartych (czarne punkciki), zaskórników zamkniętych (białe punkciki) i zmian zapalnych. Co ciekawe nasilenie zmian może być bardzo różne, od nielicznych pojedynczych zaskórników na twarzy, po duże i liczne zmiany zapalne zajmujące twarz, dekolt i plecy, które w dodatku mają tendencję do tworzenia blizn i przebarwień.

ZAPYTAJ EKSPERTA

Jak powstaje trądzik?

Trądzik powstaje na skutek zablokowania ujścia mieszków włosowych na skórze przez nadmiar martwych, złuszczających się komórek. Komórki te mieszają się wraz z łojem (sebum – oleistą substancją mającą na celu natłuszczać powierzchnię skóry) tworząc rodzaj czopa. Widoczny jest on na skórze, jako zaskórnik. Produkowany w nadmiarze łój jest dobrą pożywką dla bytujących normalnie na naszej skórze bakterii np. Propionibacterium acnes. Bakterie te zaczynają się namnażać w większej niż zwykle ilości. W ten sposób tworzy się zapalny guzek.

ZAPYTAJ EKSPERTA

Jakie czynniki wpływają na powstanie trądziku?

Najczęściej na rozwój trądziku wpływają:

  • czynniki genetyczne,
  • zmiany hormonalne,
  • stres,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry z tendencją do trądziku lub łojotoku.

ZAPYTAJ EKSPERTA

Czy dieta ma wpływ na powstawanie trądziku?

Znaczenie diety w powstawaniu zmian trądzikowych jest kontrowersyjne. W niektórych badaniach znaleziono słabą zależność między spożywaniem produktów nabiałowych, a nasileniem zmian trądzikowych. Jak na chwilę obecną nie ma twardych dowodów naukowych na stwierdzenie, że dieta bogato tłuszczowa i słodycze zwiększają ryzyko trądziku. Niemniej jednak wielu pacjentów zauważa u siebie taką zależność.

ZAPYTAJ EKSPERTA

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej?

Twarz należy myć dwa razy dziennie (rano i wieczorem) oraz po intensywnym spoceniu się. Do mycia należy używać specjalnych produktów przeznaczonych dla skóry trądzikowej (np. Alaclarin). Woda powinna być letnia. Zaleca się mycie skóry ręką. Myjki lub gąbki mogą ją bowiem zbyt podrażniać. Po umyciu skórę należy osuszyć miękkim ręcznikiem (najlepiej używać jednorazowych). Skóry twarzy nie należy trzeć, ani pocierać. W przypadku wysuszenia skóry (może to być zauważalne np. po kuracji niektórymi lekami), konieczne jest zastosowanie preparatów nawilżających. Warto pamiętać, aby wybierać produkty, które mają oznaczenia – niekomedogenne (oil-free, non-comedogenic).

ZAPYTAJ EKSPERTA

Jak w trakcie kuracji nakładać makijaż?

Makijaż nakładać należy na skórę twarzy po nałożeniu leku miejscowego. Należy wybierać podkłady mające oznaczenie – niekomedogenne (oil-free, non-comedogenic).

ZAPYTAJ EKSPERTA

Jakich kosmetyków nie należy stosować do cery trądzikowej?

Należy unikać kosmetyków produkowanych na bazie olejów. Substancje takie powodują zaczopowanie ujść mieszków włosowych (działają komedogennie).Tłuste i półtłuste kremy często prowadzą do nasilenia zmian trądzikowych. Osoby z trądzikiem lub skórą tłustą nie powinny do mycia używać mydła. Zmienia ono pH skóry na zasadowy, co stanowi dobre podłoże dla rozwoju bakterii. Także stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu prowadzi do dużego podrażnienia skóry i jej wysuszenia.

ZAPYTAJ EKSPERTA

Jak słońce wpływa na zmiany trądzikowe?

Należy unikać ekspozycji na słońce. Promieniowanie UV prowadzi do pogrubienia naskórka. Tym samym wydłuża się droga łoju na powierzchnię skóry, a ujścia mieszków włosowych łatwiej mogą ulec zaczopowaniu. Stosować należy odpowiednie kremy z filtrem (SPF 30 lub więcej). Krem z filtrem należy nakładać po nałożeniu leku miejscowego.

ZAPYTAJ EKSPERTA

Czy trądzik można leczyć na własną rękę?

Jeżeli zmiany trądzikowe nie są zbyt nasilone oprócz wyżej wymienionych zasad pielęgnacji skóry można rozpocząć stosowanie preparatów leczniczych zawierających np. kwas azelainowy (np. Alaclarin), alfa hydroksykwasy czy związki siarki. Są one dostępne bez recepty.

ZAPYTAJ EKSPERTA

Kiedy należy udać się do lekarza dermatologa?

Kiedy mamy do czynienia z cięższymi, bardziej nasilonymi przypadkami trądziku. Leczenie trądziku prowadzone przez dermatologa może obejmować tzw. leczenie miejscowe lub ogólne, a często połączenie jednego i drugiego. Wszystko zależy od tego, jaki typ zmian dominuje na skórze (zaskórniki czy zmiany zapalne).

ZAPYTAJ EKSPERTA